Üflemeye Devam...

SIKÇA SORULAN SORULAR:

– Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Sadece EFT ve banka havalesi yoluyla ödeme almaktayız. Ödemenizi, siparişiniz son aşamasında görüntülenen hesap bilgileri doğrultusunda yapmanız gerekmektedir. Kredi kartı ödemesi ile ilgili çalışmalarımız an itibariyle devam etmektedir.

– Elden ürün teslimi yapıyor musunuz?

Malesef elden teslim ve kapıda ödeme seçeneklerimiz bulunmamaktadır.

– … ürünü ne zaman stoğa girer?

Ürünlerimizin stokları her kargolama işleminden sonra yenilenmektedir. Bize yöneltilen bu soru, ne yazık ki iş yükümüzü arttırmaktadır.
Hiçbir müşterimizi mağdur etmemek için, stok yönetimini dikkatli bir şekilde yönettiğimizi bilmenizi isteriz.

– Sitenizden nasıl alışveriş yapabilirim?

Siteden alışveriş yapmak için ilk aşamada uzantısı “hotmail.com” olmayan bir mail adresi ile siteye kaydolursunuz.
Sonrasında stoklar dahilinde almak istediğiniz ürünü sepetinize eklersiniz, satın alım işlemini adres bilgilerinizi girerek sonlandırdığınız zaman siparişiniz bize ulaşır.

– “Siparişimi yaptım ama ürün stokta görünmüyor, bir sıkıntı yaşar mıyım?”

Eğer siparişinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirdiyseniz sistemimiz, talep etmiş olduğunuz ürünü/ürünleri önceden belirlenmiş olan süre zarfında, sizin için güvende tutar.
Ödemenizi hızlı bir şekilde yapmanız, siparişinizin hızlı bir şekilde kargolanmasını sağlar ve siparişinizin zaman aşımına uğramamasını engeller.

– Sitenizden sipariş verdikten sonraki aşamalar nelerdir?

Siparişinizi verdikten sonra sipariş numaranız “BEKLEMEDE” etiketi ile sistemimize düşer. Siparişinizi tamamladığınız zaman karşınıza çıkan ekranda banka bilgilerimiz yer almaktadır.
Belirtilen banka hesabına siparişinizin toplam bedelini
“SİPARİŞ NUMARANIZI” belirterek havale veya EFT yolu ile yollarsınız.

Her akşam banka işlem süreleri dolduğunda ekibimiz gelen ödemeler ile sipariş numaralarını eşleştirir. Eşletirilen siparişler “ İŞLENİYOR” Etiketi ile isimlendirilir ve kargo için hazırlanmaya başlanır.
Siparişinizin kargolanma süresi ödemeniz hesaba geçip sipariş numaranız ile eşleştirildikten sonra yani siparişiniz
“İŞLENİYOR” etiketi aldıktan sonra en geç 2 iş günü içerisinde gerçekleştirilir.

Siparişleriniz, anlaşmalı olduğumuz Sürat Kargo tarafından sizlere ulaştırılmaktadır. Gönderimi yapılan siparişlerin kargo takip numaraları en geç gönderim günü 00:00 da sisteme girilmiş olur ve sistem bu takip numaralarını otomatik olarak siparişi veren müşterimizin sitemizde kayıtlı e-mail hesabına gönderir.

Siparişlerinizin her aşamasında bizlere iletişim kutusu veya bestbuhartr@gmail.com e-posta adresinden gelen ” Sipariş geçtim”, “Ödemeyi yaptım”, “Ödeme tamam ürünüm ne zaman kargolanacak” şeklindeki mesajlar çalışma yoğunluğu yaratmakta ve diğer müşterilerimizin önemli bir sorunları olduğunda erken cevap vermemizi önlemektedir. Bu nedenle örneklediğimiz şekilde mesajlar atılmamasını önemle rica ediyoruz.
Siparişinizin herhangi bir aşamasında sorun yaşanırsa size ulaşıp gerekli bilgileri ileteceğimizden emin olabilirsiniz.

– Aldığım üründe hata var, ürünüm belirtilenden eksik geldi, ne yapmalıyım?

Aldığınız üründe kullanımı engelleyecek veya kozmetik bir kusur varsa bunu bestbuhartr@gmail.com e-posta adresine belirttiğiniz taktirde size yardımcı olabiliriz.